logo prehis.cz Cestování okres Cheb Cheb kostel sv. Jana Křtitele kostel sv. Mikuláše

Cheb - kostel sv. Jošta

Informace

Navštíveno: nenavštíveno

Historie: Na pravém břehu řeky Ohře, východně od chebského viaduktu, kdysi stával gotický kostel svatého Jošta, známý také jako kostel svatého Jodoka. Jeho příběh začíná v letech 1430–1439, kdy jej nechaly postavit významné chebské měšťanské rodiny Angelů a Ruduschů na lukách u řeky, vedle malé kaple přebudované na sakristii. Slavnostního vysvěcení se kostel dočkal 16. května 1440 od řezenského biskupa Fridricha II. z Parsbergu. Na původním oltáři byl uveden rok 1439 a zvon nesl datum 1463, což dokládá jeho rané založení.

Od roku 1529 u kostela stály různé stavby sloužící nemocným a chudým, čímž se místo stalo důležitým centrem péče v regionu. Ve druhé polovině 17. století byl kostel obnoven a do jeho interiéru byly přidány boční oltáře. Levý oltář z hrubozrnné žuly představoval skupinu Ukřižování podle předlohy Albrechta Dürera a byl zhotoven z nadace Anny Kathariny Sybilly Otto von und auf Ottengrün v roce 1687. Pravý boční oltář založil v roce 1684 purkmistr Johann Adam Walther von Waldbach, který jej ozdobil krásnou řezbou rovněž podle Dürerovy předlohy.

Současně s vnitřní výzdobou nechala Anna Katharina Sybille Otto von Ottengrün vybudovat křížovou cestu o sedmi zastaveních vedoucí od kostela sv. Jošta ke kostnici sv. Michala. Tyto výklenky ve zdi se střechou na silné žulové desce byly zdobeny reliéfy podobně jako boční oltáře.

Osud kostela se však začal měnit po druhé světové válce. V roce 1945 byla při bombardování železničního mostu poškozena tašková krytina na střeše, která zůstala neopravena. Dne 9. února 1948 sice Zemský národní výbor v Praze rozhodl o obnově kostela do původního stavu, avšak toto předsevzetí nebylo nikdy realizováno. V roce 1949 Krajský národní výbor v Karlových Varech informoval památkáře o dezolátním stavu kostela a nedostatku finančních prostředků na jeho opravu.

Roku 1954 se zřítila poškozená střecha a strop kostela, což vedlo k dalšímu úpadku stavby. Tragédie pokračovala v květnu 1964, kdy armádní jednotka při bourání sousedního špitálu a okolních budov omylem poškodila i kostel. Pomocí kolového traktoru a těžního lana byla ubourána severní strana presbytáře, sakristie a koruna zdiva. Na žádost Okresního národního výboru v Chebu a na základě stanoviska Krajského střediska památkové péče a ochrany přírody rozhodlo Ministerstvo kultury 30. října 1964 o upuštění od památkové ochrany. Zbylé zdivo kostela bylo nakonec zbořeno v roce 1968.

Po zboření kostela zůstala na jeho místě prázdná plocha porostlá křovím. Pozemky, na nichž kostel stál, jsou nyní rozděleny mezi firmu Recont, s.r.o. z Otovic (pozemková parcela č. 1241/1), firmu Chevak Cheb, a.s. z Chebu (stavební parcela č. 4233) a město Cheb (pozemková parcela č. 1239/5).

Až poté, co jsme prošli historií tohoto významného místa, můžeme se zastavit u jeho architektonického popisu. Kostel svatého Jošta byl jednolodní, obdélný chrám s polygonálně ukončeným presbytářem. Stěny byly ploché a nečleněné, oživené vysokými lomenými okny s kružbami, které propouštěly dovnitř hojnost světla. V západní stěně se nacházel lomený profilovaný portál, jižní stranu zdobil sedlový portál. Interiér lodi kryl dřevěný strop, zatímco v chóru se klenula žebrová křížová klenba se čtyřpaprsčitým závěrem.

K jižní straně chóru přiléhala obdélná sakristie s valenou klenbou, propojená s presbytářem sedlovým portálem. Vysoká sedlová střecha a úzká západní věž s příkrou špičatou střechou dodávaly kostelu jeho charakteristický vzhled. Hlavní oltář zdobilo románské antependium, unikátní dílo chebských klarisek původně určené pro hradní kapli, které bylo v roce 1874 přeneseno do městského muzea.

Příběh kostela svatého Jošta je smutným svědectvím o zániku významné historické památky. Jeho ztráta nás vybízí k zamyšlení nad tím, jak důležité je chránit a pečovat o kulturní dědictví, které nám zanechaly předchozí generace. Možná při procházce kolem křovin na břehu Ohře si vzpomeneme na tento ztracený klenot a uvědomíme si, jak cenné jsou stopy minulosti, které ještě můžeme zachovat.

Zdroj: https://www.znicenekostely.cz/objekt/detail/13964

Zdroj fotografií: https://www.znicenekostely.cz/objekt/detail/13964

Dojmy: Dříve nádherný a unikátní kostel, po kterém bohužel nezbylo vůbec nic.

Mapa

Fotografie

kostel sv. Jošta v Chebu
kostel sv. Jošta v Chebu
kostel sv. Jošta v Chebu
kostel sv. Jošta v Chebu
kostel sv. Jošta v Chebu
kostel sv. Jošta v Chebu
kostel sv. Jošta v Chebu
×