logo prehis.cz Cestování okres Cheb Cheb dům dům čp. 7/1

Cheb - dům čp. 4/19

Informace

Navštíveno: nenavštíveno

Historie: V samotném srdci Chebu, mezi ostatními měšťanskými domy, se skrývá stavba, která se svým gotickým jádrem a barokním průčelím stala němým svědkem mnoha staletí. Tento dvoupatrový dům s půvabně řešeným průčelím je příkladem proměnlivosti architektury i osudů lidí, kteří jej obývali. Již na první pohled zaujme fasáda, která zabírá šířku dvou domů a je členěna průběžnými římsami, štukovým rámováním a svislými lištami propojujícími okna. Každé okno má svůj příběh – rámy s uchy a segmentové či trojúhelníkové římsy dodávají fasádě vznešený, ale harmonický ráz. Nejvíce však přitahuje pohled prostřední okno v piano nobile, jehož široký parapet zdobí dvě piniové šišky, jemné detaily, které dodávají domu jeho jedinečný charakter.

Přízemí, které dnes slouží modernímu obchodu, kdysi hostilo valeně klenutý mázhaus, typický pro měšťanské domy. Zachoval se však nástavec portálu s plochými vázami, který připomíná dřívější eleganci. Sedlová střecha, doplněná vikýři, dokonale zapadá do městské scenérie, zatímco dvorní trakt s okny směřujícími do Školní ulice naznačuje propojení mezi soukromými a veřejnými prostory.

Prvním známým majitelem domu byl v roce 1516 Mathes Götz, jehož rodina dům vlastnila přes dvě desetiletí. Po něm jej převzal Christoph Wagner, následovaný Hansem Wagnerem, který vedl rodinné řemeslné podnikání a zachoval dům jako prosperující součást městského života. Významným vlastníkem byl také Gallus Kohut, který dům držel mezi lety 1622 a 1637. Kohutův domov se zapsal do historie, když zde byl v roce 1634 krátce internován vévoda Albrecht von Sachsen-Lauenburg, zajatý po vraždě Albrechta z Valdštejna.

Dům poté připadl purkmistrovi Clemensi Holdoffovi, který jej obýval v letech 1638–1659. Po jeho smrti jej zdědila vdova Rosina a následně jejich zeť Wolf Adam von Mosern, jehož šlechtický původ přinesl domu noblesní charakter. Na přelomu 18. a 19. století prošel dům zásadní přestavbou, která mu vtiskla barokní fasádu s empírovými prvky, čímž získal svou dnešní podobu.

V 19. století se stal dům sídlem knihtiskaře Josefa Kobrtsche, který zde provozoval svou tiskárnu. Tiskárna přinesla nový život do starobylých stěn, kde se nyní tvořily noviny a knihy, čímž dům vstoupil do intelektuálního života města. Po Kobrtschově smrti jej zdědila jeho dcera Rosina, která pokračovala v rodinné tradici, než dům prodala dalším majitelům.

Každý detail tohoto domu, od piniových šišek na parapetech po původní gotické jádro, vypráví příběh o jeho obyvatelích – řemeslnících, obchodnících, šlechticích a purkmistrech. I přes moderní úpravy v přízemí, které změnily jeho původní charakter, si tento dům zachovává kouzlo historického Chebu a spojuje bohatou minulost se současností. Jeho fasáda i skrytá zákoutí stále dýchají atmosférou minulých staletí a odkazují na životy, které se zde odehrávaly.

Zdroj: http://encyklopedie.cheb.cz/cz/encyklopedie/dum-kobrtsch-gschihay

Zdroj: https://pamatkovykatalog.cz/mestansky-dum-14716689

Zdroj fotografie: https://mapy.cz/s/degobesoto

Dojmy: Zajímavý dům, který jsem bohužel nenafotil, a tak jsem si dovolil zapůjčit jeho fotografii.

Mapa

Fotografie

dům čp. 4/19 v Chebu
×