Navštíveno: 14. 1. 2019
Historie: V roce 1294, kdy Evropa byla ve středověku a králové vládli pevnou rukou, udělili český král Václav II. a římskoněmecký král Adolf Nassavský povolení dominikánskému řádu na výstavbu kláštera v historickém městě Cheb. Město Cheb, známé svou pohostinností a štědrostí, darovalo řádu prostranství, které bylo získáno spálením středověkých domů, aby na jeho místě mohl vyrůst klášter.
Stavitelé se chopili práce s vervou, a tak ještě v témže roce započala výstavba gotického kláštera a kostela sv. Václava, který byl dokončen pravděpodobně v roce 1296. První písemná zmínka o kostele pochází z roku 1295, což svědčí o rychlém postupu prací. V roce 1314 pak řád rozšířil své državy nákupem dalšího pozemku od města, na němž vznikla Dominikánská ulice s gotickým portálem, který sloužil jako vstup do kostela.
Klášter prosperoval a v roce 1422 byla přistavěna kaple sv. Leonarda. Avšak osud kláštera byl zasažen třicetiletou válkou, která způsobila velké škody a v roce 1642 dokonce vedla k zřícení části kláštera. V 70. letech 17. století řád zorganizoval veřejnou sbírku na obnovu kláštera, do které přispěl i císař Leopold I. Dne 30. srpna 1674 byl položen základní kámen nového kostela převorem Alexiusem Fuchsem, což znamenalo začátek razantní ranně barokní přestavby celého kláštera, pravděpodobně podle plánů Abrahama Leutnera. Původní gotické stavby byly postupně strženy a barokní kostel byl dokončen a vysvěcen v roce 1689 řezenským biskupem.
Přestavba konventu byla dokončena v roce 1720 a celé zařízení kláštera bylo v barokním stylu z let 1700 – 1760. V klášteře se nacházela unikátní gotická socha sedící Panny Marie s Kristem v náručí z roku 1350 a nástropní freska v původní klášterní knihovně z let 1730 – 1735. V roce 1775 byly do kláštera nainstalovány nové varhany od H. Troetschera.
V roce 1880 došlo k posledním změnám za dominikánů, kdy byl hlavní původně barokní oltář nahrazen neorenesanční replikou. Klášter byl zrušen v roce 1936 a po 2. světové válce znárodněn. Dnes se v kostele konají mše a původní budovy konventu slouží jako kanceláře, přičemž město zvažuje jejich další využití.
Zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz/dominikansky-klaster-s-kostelem-sv-vaclava-15301047
Zdroj: http://encyklopedie.cheb.cz/cz/encyklopedie/kostel-a-klaster-dominikanu
Dojmy: Krásný raně barokní klášter, který si dones zachoval svou původní tvář.