logo prehis.cz Cestování okres Cheb Cheb dům Martini dům Na Ostrém Rohu

Cheb - dům Minetti

Informace

Navštíveno: 7. 12. 2016

Historie: Přesný rok výstavby místního gotického domu je zahalen tajemstvím. Je však známo, že tento impozantní objekt byl součástí velkolepého paláce, který zahrnoval také domy čp. 474/29 a 456/3. Majiteli této rozsáhlé rezidence byla vážená rodina Junckerů.

V roce 1458 zde král Jiří z Poděbrad našel útočiště během jednání o důležitých smlouvách s falckým a saským kurfiřtem a markrabětem Albrechtem Achillem von Anspach-Bayreuth. Králova volba nebyla náhodná, vzhledem k nádheře paláce a skutečnosti, že v té době byl vlastněn korunovačním zástupcem Kašparem Junckherem.

Dalšími známými majiteli tohoto domu byla vdova po Niklasovi Krumpholzovi, následně Enres Fenderlein a v roce 1566 pak Georg Ludwig starší. Během 16. století prošel dům razantní renesanční přestavbou. Bohužel v roce 1604 dům vyhořel a pravděpodobně byl poté rodinou Ludwigů obnoven v barokním stylu, ale již v této době byl dům rozdělen na tři samostatné objekty.

Dne 8. ledna 1637 prodala rodina Ludwigů dům Thomasi Fröhlichovi, který jej v roce 1678 předal Franzu Minettimu, po němž dům nese své jméno. V roce 1715 prošel dům klasicistní přestavbou, která mu vtiskla jeho současnou podobu - třípatrovou stavbu s prudkou sedlovou střechou, která se dochovala až do současnosti.

Zdroj: http://encyklopedie.cheb.cz/cz/encyklopedie/dum-minetti

Zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz/mestansky-dum-20102699

Dojmy: Krásný dům, u kterého by mě zajímalo, jak vypadal v době Junckerů.

Mapa

Fotografie

dům Minetti v Chebu
×