logo prehis.cz Cestování okres Cheb Cheb hřbitov Cheb kašna s Dudákem

Cheb - Kandlerův dům

Informace

Navštíveno: 7. 12. 2016

Historie: Představte si dům, který je jako kniha plná příběhů. Jeho architektonický styl je zahalen tajemstvím, ale jeho historie je bohatá a pestrá. Prvním známým majitelem byl Hans Kandler, po kterém dům nese své jméno. Kandlerova rodina držela vlastnictví až do roku 1520, kdy jej získal Heinrich Wildner. V roce 1568 se stal majitelem Melchior Fussmann, kterého v roce 1591 nahradil Valentin Prätor.

Během 17. století, za vlastnictví různých majitelů, prošel dům barokní přestavbou, která mu vtiskla jeho současný vzhled. Dne 25. března 1640 prodala rodina Prätor tento dům Georgu Mayerovy. Jeho potomek Johann Mayer pak dům dne 18. srpna 1655 prodal Adamu Hieronymu Seebergerovi. Dne 23. září 1681 byl dům prodán Johannu Christophovi Schneiderovi. Následně pak dne 12. července 1704 byl tento dům prodán Gregoru Gottfriedovi.

Potomci Gregora Gottfrieda zadlužili dům, a tak byl v roce 1768 vydražen neznámému majiteli. Další známý majitel, Therezia Pützlin, vlastnila dům od roku 1803. V 19. století prošel dům klasicistní úpravou, která dokončila jeho současný vzhled. Dne 20. května 1847 se tento dům stal majetkem Kathariny Schäck a dne 1. března 1865 byl dům prodán manželům Johannu a Magdaleně Widtmannovým.

Další historie tohoto domu je neznámá, ale i přesto se zachoval ve své krásné původní podobě. Jedná se o třípatrovou stavbu se strmou sedlovou střechou a dvěma barokními soškami ve 2. patře fasády. Tento dům je jako živý důkaz minulosti, který stále vypráví své příběhy. Každý, kdo projde kolem, může obdivovat jeho krásu a představovat si příběhy, které se za jeho zdmi odehrály.

Zdroj: http://encyklopedie.cheb.cz/cz/encyklopedie/dum-kandler#enc_info

Zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz/mestansky-dum-20102459

Dojmy: Krásný dům, který je součástí zdejšího historického náměstí.

Mapa

Fotografie

Kandlerův dům v Chebu
Kandlerův dům v Chebu
×