logo prehis.cz Cestování okres Cheb Aleje-Zátiší kavárna Zámeček

Aleje-Zátiší - Lesní pobožnost

Informace

Navštíveno: Nenavštíveno

Historie: Na okraji malebné vesnice Aleje-Zátiší se tyčí lesní kaple, která je výsledkem práce Franze Köppla, předsedy okrašlovacího spolku z Františkových lázní, a jeho manželky. Tento poutní místo tvoří téměř dvoumetrový kamenný blok, do kterého je zasazen oválný medailon s vyobrazením Madony s dítětem. Tento reliéf, vytvořený galvanoplastickou technikou, navrhl místní sochař Johann Adolf Mayerl.

Před Madonou je z drobných kamenů vybudován oltář a před ním klekátko s dřevěnou deskou. Kolem oltáře je v kruhové kompozici rozmístěno více než čtyřicet povozů bludných kamenů z okolí Skalné. Na výstavbě tohoto místa se podílel také městský vrchní zahradník Wenzel Ottomar Pfister, který následně osázel místo skalničkami.

Dne 26. května 1927, na svátek Nanebevstoupení Páně, se konalo vysvěcení lesní pobožnosti. Tato slavnost se odehrávala v pravé poledne ve Wiedermannově parku, který se nachází východně od města. Na úvod zazněla z přilehlého lesa píseň "Kaplička" od Conradina Kreutzera, kterou zahrálo kvarteto hornistů. Vysvěcení kamenného oltáře pod širým nebem provedl františkolázeňský farář Friedrich Kindermann OCr.

Franz Köppl, otec myšlenky a předseda Okrašlovacího spolku ve Františkových Lázních, pak promluvil o motivaci, která ho a jeho manželku vedla k zřízení tohoto mariánského místa. Lesní pobožnost poté předal do vlastnictví a péče spolku.

Po skončení 2. světové války byla tato kaple opuštěna a postupně chátrala. Avšak v průběhu prvního dvacetiletí 21. století prošla restaurováním a znovu získala svůj původní lesk. Toto místo je tak důkazem trvalého odkazu Franze Köppla a jeho manželky, kteří vytvořili místo pro pokoj a pobožnost uprostřed přírody.

Zdroj: http://www.socharstvi.info/realizace/lesni-poboznost/

Zdroj fotografie: https://mapy.cz/s/funadodaro

Dojmy: Velmi zajímavá lesní kaple, kterou jsem bohužel nenafotil, a tak jsem si dovolil zapůjčit její fotografie.

Mapa

Fotografie

Lesní pobožnost v Aleji-Zátiší
×