logo prehis.cz Cestování okres Cheb dům čp. 16/5 dům čp. 394/44

Aš - dům čp. 368/47

Informace

Navštíveno: Nenavštíveno

Historie: V srdci města Aš se tyčí impozantní obchodní a bytový dům, který je výsledkem práce stavitele Leo Lederera z roku 1905. Tento třípatrový kolos s obytným podkrovím a mansardovou střechou je nezaměnitelnou dominantou městského jádra.

Dům je navržen v modernistickém stylu a jeho jednoduchá, ale elegantní fasáda je zdobena modernistickým dekorem. Fasáda je oživena polygonálním arkýřem a osmi okenními osami, které přidávají na dynamice celkového vzhledu.

Střecha domu je vybavena velkým štítovým vikýřem, který je doplněn menšími vikýři, což dodává střeše zajímavý vzhled. Fasáda je zdobena vertikálními pásy, pilastry a geometrickou římsou s zelenými glazovanými tvarovkami, které přidávají na barevnosti a textuře fasády.

Nad římsou je umístěn městský znak, který je hrdým symbolem města Aš. Vstupy do obchodů a bytů jsou umístěny v průchozí pasáži, která je zdobena štukovou výzdobou a původními dřevěnými dveřmi, což dodává pasáži historický nádech. Tento dům je skvělým příkladem modernistické architektury a je důležitou součástí městského jádra Aše.

Zdroj: https://pamatkovykatalog.cz/dum-15307089

Zdroj fotografie: https://mapy.cz/s/luzazatebe

Dojmy: Velmi krásný dům, který jsem bohužel nenafotil, a tak jsem si dovolil zapůjčit jeho fotografii.

Mapa

Fotografie

dům čp. 368/47 v Aši
×