logo prehis.cz Cestování okres Cheb dům čp. 1134/110 dům čp. 1503/21

Aš - dům čp. 1501/1

Informace

Navštíveno: Nenavštíveno

Historie: V malebném městě Aš, které je známé svou bohatou historií a kulturou, stojí výrazný nárožní činžovní dům. Tento architektonický skvost byl navržen a postaven v roce 1911 ašským stavitelem Michaelem Johannem Köhlerem pro jeho příbuzného Alberta Köhlera.

Dům je vynikajícím příkladem secesní architektury, která je charakteristická svými organickými tvary a zdobením. Jeho tři patra jsou korunována nárožním arkýřem a vysokou jehlancovou střechou, která dodává budově majestátní vzhled.

Fasáda domu je zdobena výraznými rizality a vikýři, které přidávají na dynamice a vizuálním zájmu. Dalšími dekorativními prvky jsou štukové prvky a geometrické zdobení, které dodávají fasádě sofistikovaný vzhled.

Dům je postaven na soklu z kamenného zdiva, což je nezbytné kvůli svažitému terénu. Přízemí je zdobeno rustikou a okenními šambránami, zatímco patra mají nečleněnou omítku, což vytváří kontrast mezi jednotlivými patry.

Dům má tři vstupy a jeho uliční průčelí do Nádražní a Čapkovy ulice je prolomeno mnoha okny, což zajišťuje dostatek přirozeného světla do interiéru. Tento nárožní činžovní dům je skutečným pokladem města Aš a vynikajícím příkladem secesní architektury.

Zdroj: https://pamatkovykatalog.cz/cinzovni-dum-11164285

Zdroj fotografie: https://mapy.cz/s/lekumoboja

Dojmy: Nádherný dům, který jsem bohužel nenafotil, a tak jsem si dovolil zapůjčit jeho fotografii.

Mapa

Fotografie

dům čp. 1501/1 v Aši
×