Schwarzenberg - Rozhledna krále Alberta

Informace

Navštíveno: 5. 12. 2015

Historie: Vrchol Spiegelwald leží mezi obcemi Beierfeld, Bernsbach a Grünhain a nachází se ve výšce 728 metru nad mořem.

Z tohoto vrcholu je krásný rozhled po okolí a krušnohorských vrcholcích. Při dobrých podmánkách je odtud možno vidět až k lipsku, kde se tyčí pomník bitvy národů.

Tento  panoramatický pohled přivedl již v roce 1878 členy Krušnohorského spolku Schwarzenberg, který byl založen ve stejném roce, na myšlenku postavit na tomto místě rozhlednu. Poté, co byly díky veřejným sbírkám a koncertům k dispozici peníze, nutné na stavbu, mohl být 9. července 1880 položen základní kámen.

Rozhledna byla zprovozněna v září roku 1881 a pojmenována na počest krále Alberta. Její výstavba stála 4300 marek a ihned po výstavbě byla přístupná veřejnosti.

U rozhledny byla v roce 1886 vybudovaný malý přístřešek pro nepříznivé počasí, a v roce 1903 byl vybudován pivní výčep jako cihlový domek.

Teprve až s pivním výčepem byl na vrchol Spiegelwald přiveden elektrický proud. Následně v roce 1915 byla vybudována na rozhledně skleněná nástavba, která vyvýšila rozhlednu na 20 metrů.

V roce 1945 byla rozhledna uzavřena. V 60. letech vlastnilo rozhlednu televizní studio Berlin-Adlershof, které zde provozovalo letní tábory, ale mezitím značně chátrala. Následně v roce 1967 byla rozhledna stržena.

DLouho si obyvatelé obce Spiegewald přáli postavení rozhledny nové, až nakonec po sjednocení Německa a zoležení turistického svazu Spiegewald, bylo 14. září 1998 započnuto s výstavbou.

2 července 1999, byli velké oslavy když byla dosazena rovnost tzv. "glajcha" a o pár měsíců později, přesně 3. prosince následovalo její otevření.

Tato nová rozhledna je jedinou v krušných horách, která je bezbariérová, ale pro pravé turisty čeká příjemných 180 schodů a 32 metrů čirého potěšení.

Zdroj: http://www.krusnohorsky.cz/2011/09/27/rozhledna-krale-alberta/

Dojmy: Pěkná rozhledna, která jde hezky vidět ze Schwarzenbergu, ale nedostávalo se času k ní zajet.

Mapa

Fotografie

IMG_17992
IMG_1799
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ Jan Werich