Dasnice

Informace

Městský erb:

Dasnice_znak

Navštíveno: 9. 3. 2017

Historie: Písemné prameny o této vsi jsou až ze století 14-tého, ale vznik této vesnice je předpokládán již do století 13. První zmínky o této obci jsou v lenních knihách hornofalckého rodu lantkrabích z Leuchtenbergu, spis ale bohužel nemá dataci, takže je jen orientační a je někdy mezi lety 1360 - 1379, kde jsou dasnice uvedena jako Tassnicz.

Podle výše uvedeného seznamu byli uváděni Leuchtenbergové i lenními pány chlumku, který tam je uveden jako Perglas. Chlumek byl dříve samostatnou vsí, ale postupem času se stal součástí Dasnic. Jak šel čas Dasnice se staly majetkem Šliků a následne Perglerů z Perglasu. V 16. století se pány na tomto kraji země staly Štolcové ze Simsdorfu, ti však kvůli bitvě na Bílé hoře o svůj majetek přišli. V 18. století jsou známími najiteli Nosticové, a následně jsou Dasnice připojeni k politikému okresu Dolní Rychnov a ztrácí tím svou samostatnost.

Svou samostatnost ale zase získávají zpět a to v roce 1876, díky tomu jsou dasnice samostatnou obcí již déle jak 130. let.

Zdroj: http://www.dasnice.eu/

Dojmy: Maličká vesnička, kde byla krásná sídla, která díky minulému režimu značně chátrají.

Mapa

Památky a zajímavosti

IMG_1454
IMG_1445
IMG_1439
IMG_0019
IMG_0013
„Nikdy se nesměji nejlépe. Bojím se, že by to mohlo být naposledy.“ Jan Werich