Jelení - dědičná štola sv. Jiří

Informace

Navštíveno: 7. 6. 2017

Historie: Dědičná štola sv. Jiří byla ražena z důvodu odvodnění největšího cínového ložiska západního krušnohoří a to revíru Rolava. Její ražení započnulo v roce 1727, z důvodu zavalení původní konrádovy štoly. Délka štoly je 800 metrů a v místě kde se napojovala byla ve hloubce 52 metrů. Štola se také využívala k odvodnění dolu Sauersack, který leží v okrese Sokolov a je popsán u města Přebuzy. Poslední opravy dědičné štoly proběhli v roce 1941, a provedla je firma Zinnbergbau Sudetenland G.m.b.H. Následně zde postupem času proběhl propad, který je zřetelný a celá štola byla zanesena odplavujícím se materiálem. Takže štola, která dříve byla přibližně 1,7 m vysoká vypadá dnes jen jako nějaká betonovaná díra.

Zdroj: https://www.geocaching.com/geocache/GC4QGXY_dedicna-stola-svateho-jiri-st-george-erbstollen?guid=eb7ad489-62c6-4b27-824b-3badf95402b8

Dojmy: Dědičná štola ústí na políčko poblíž altánku. V podstatě se k portálu nedá dostat, protože je zde vrstva bláta a doslova tekoucí potok vody. Kousek za portálem je propad oné dědičné štoly, kde se voda objevuje na pár metrů nad povrchem a člověk zde může vidět proud vody.

Mapa

a

Fotografie

×